ח.צ לאור - עבודת חשמל

ח.צ לאור - ח.צ לאור - עבודת חשמל

רגע לפני הזמנת חשמלאי לביצוע עבודה

אתם זקוקים לחשמלאי בפעם הראשונה ואינכם יודעים במי לבחור, ברור לכם שהאינטרנט עמוס בחשמלאים אך אתם רוצים את הטוב ביותר. לא כל חשמלאי מוסמך לבצע כל עבודה והעניין נקבע על פי דרגתו של החשמלאי, כל דרגה נוספת מכשירה את החשמלאי לעסוק בתחומים נוספים ולכן, יש לוודא התאמה בין העבודה הנדרשת לבין דרגת החשמלאי.

רגע לפני תחילת העבודה

לפני תחילת העבודה, בדקו היטב את רישיונו של החשמלאי, בקשו תעודת זהות בכדי לוודא שנושא התעודה הינו בעל הרישיון בנוסף, וודאו כי רשיונו בתוקף - מומלץ גם לשאול לגבי עבודות קודמות. אם אינכם בטוחים כי פניתם לאדם הנכון, עברו הלאה! אל תתפשרו על בטיחות הבית או העסק שלכם. עבודות חשמל אשר לא מבוצעות בצורה נכונה, הן סכנת חיים וללא רישיון הינם עבירה פלילית!

סוגי רשיונות חשמל

בהתאם לחוק החשמל, כל אדם העוסק בביצוע עבודות חשמל, חייב להיות בעל רישיון בר תוקף מאחד הסוגים המפורטים בתקנות החשמל (רישיונות), בתקנות אלו מוגדרות עבודות החשמל המותרות לכל חשמלאי בהתאם לסוג הרישיון שברשותו. בטבלה זו מפורטים כל סוגי הרישיונות והאישורים לעסוק בעבודות חשמל, מומלץ מאוד כבר בשיחת הטלפון לשאול את החשמלאי מה סוג הרישיון שלו.

חשמלאי עוזררשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך בפקוח של בעל רישיון מסוג גבוה יותר.
חשמלאי מעשירשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך ולחתום על תוכניות עד 40*1 אמפר למעט תכנון הארקת יסוד.
חשמלאי מוסמךרשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך ולחתום על תוכניות עד 80*3 אמפר (תלת פאזי).
חשמלאי ראשירשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך ולחתום על תוכניות עד 250*3 אמפר (תלת פאזי).
חשמלאי טכנאירשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך ולחתום על תוכניות במתח נמוך עד 400*3 אמפר (תלת פאזי).
הנדסאי חשמלרשאי לבצע עבודות חשמל במתקנים במתח נמוך ולחתום על תוכניות במתח נמוך עד 630*3 אמפר (תלת פאזי).
מהנדס חשמלרשאי לערוך את כל תכניות החשמל ולבצע כל סוגי עבודות החשמל.

חשמלאי אמין צריך להיות עוסק מורשה (מנהל ספרים במס הכנסה) וכן צריך להיות בעל רישיון מתאים לעסוק בביצוע עבודות חשמל (סוג הרישיון הוא חשמלאי מוסמך ומעלה) ולא עוזר חשמלאי. כאשר מזמנים חשמלאי בכל דרך שהיא ראשית יש לבדוק שהוא בעל רישיון (ניתן לבדוק באתר החשמלאים המורשים לגבי רישיון ודרגתו).